سفری به دنیای اعداد بزرگ

2,384

تعیین تعداد برخی چیزها کار بسیار دشوار و سرسام‌آوری است. از تعداد دانه‌های شن ساحل‌های روی زمین گرفته تا تعداد ستاره‌های عالم. در چنین مواردی دیگر امکان شمارش وجود ندارد و تنها می‌توان بر پایه‌ی برخی شواهد تعداد را تخمین زد.

در این مقاله برآوردهایی را که از تعداد برخی از مواد موجود در عالم عالم صورت گرفته است مرور می‌کنیم و سفری می‌کنیم به دنیای اعداد بزرگ.

صفر

Credit: Shutterstock

انرژی مجموع تمام آن‌چه که عالم را شکل داده احتمالا صفر است. چرا که انرژی منفی موجود در عالم انرژی مثبت را خنثی می‌کند. فیزیک‌دان‌ها نور، ماده و پادماده‌ را به عنوان انرژی مثبت در نظر می‌گیرند در حالی که انرژی گرانشی بین ذرات منفی در نظر گرفته می‌شود. بنابراین همه چیز در تعادل است. توپی که روی میز قرار گرفته انرژی‌ای ندارد، اما اگر آن را از روی میز رها کنیم انرژی آن مثبت می‌شود که در نهایت با انرژی گرانشی منفی خنثی می‌شود. انفجار بزرگ یا مهبانگ را نیز می‌توان به پایین افتادن توپ از روی میز تشبیه کرد. انگار که اکنون تمام عالم در حال سقوط است. اما تمام انرژی مثبتی که از این طریق حاصل می‌شود با میدان گرانشی منفی ذرات عالم در تعادل است.

نیم‌میلیون

Credit: NASA

بیش از نیم‌میلیون قطعه زباله‌ی فضایی در اطراف زمین وجود دارد. این ذرات شامل شهاب‌ها و ذرات مصنوعی‌ای است که اندازه‌ای بزرگ‌تر از یک تیله دارند. میلیون‌ها عدد از زباله‌های فضایی نیز کوچک‌تر از آن‌ هستند که بتوان آن‌ها را ردیابی کرد.

یک میلیون

طبق محاسبه‌ی دانشمندان یک میلیون سیاره‌ی زیست‌پذیر می‌تواند به دور یک ابرسیاهچاله شکل بگیرد. Sean Raymond با محاسبات خود نشان داد که سیاهچاله‌ای با جرم یک میلیون برابر خورشید و حلقه‌ای از نه ستاره‌ی خورشیدمانند می‌تواند چهارصد حلقه از سیاره را در اطراف خود پذیرا باشد. هر حلقه نیز می‌تواند ۲۵۰۰ سیاره‌ی با جرم مشابه زمین را در خود جای دهد.

البته این سناریو تنها یکی از احتمالاتی است که می‌تواند در عالم وجود داشته باشد.

هشت میلیارد

Credit: Issouf Sanogo/AFP/Getty

هر سال هشت میلیارد کیلوگرم ضایعات پلاستیکی وارد اقیانوس‌ها می‌شود. زباله‌هایی که زندگی موجودات دریایی را به خطر می‌اندازد. وال‌ها و پرنده‌های دریایی از گرسنگی رنج می‌کشند در حالی که پلاستیک معده‌ی آن‌ها را پر کرده و جایی برای غذا باقی نگذاشته است. نکته‌ی تاسف‌آور این جاست که بیش از هشتاد درصد پلاستیک مصرفی در دنیا بازیافت نمی‌شود.

سه تریلیون

Credit: Antonio Scorza/AFP/Getty

طبق تخمین‌ها سه تریلیون درخت در جهان وجود دارد. اما این عدد تنها یک تخمین است و از سویی دیگر تعداد واقعی درختان روی زمین در طول زمان تغییر می‌کند. حدود پانزده میلیارد درخت هر سال بر اثر فعالیت‌های انسان از بین می‌رود و در عوض تنها پنج میلیارد درخت کاشته می‌شود. طبق تخمین‌ها از آخرین عصر یخبندان در یازده هزار سال پیش انسان سه تریلیون درخت را از بین برده است.

یک کوادریلیون

Credit: Olivier Polet/Corbis/Getty

بر اساس تخمین‌ها ممکن است حدود یک کوادریلیون (ده به همراه پانزده صفر) تن الماس در داخل زمین وجود دارد. اما راهی برای دسترسی به این الماس‌های پرشمار وجود ندارد. چرا که آن‌ها را باید در عمق ۱۴۵ تا ۲۴۰ کیلومتری زمین جست‌وجو کرد.

منبع: Space.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.