سفری به دنیای اعداد بزرگ (بخش دوم)

1,861

تعیین تعداد برخی چیزها کار بسیار دشوار و سرسام‌آوری است. از تعداد دانه‌های شن ساحل‌های روی زمین گرفته تا تعداد ستاره‌های عالم. در چنین مواردی دیگر امکان شمارش وجود ندارد و تنها می‌توان بر پایه‌ی برخی شواهد تعداد را تخمین زد.

در این مقاله برآوردهایی را که از تعداد برخی از مواد موجود در عالم صورت گرفته است مرور می‌کنیم و سفری می‌کنیم به دنیای اعداد بزرگ.

بخش اول این مقاله را می‌توانید در این جا مطالعه کنید.

کوانتیلیون

Credit: Shutterstock

تا به حال به ذهن‌تان رسیده است که چه تعداد دانه‌ی ماسه در ساحل‌های کل سیاره‌ی زمین وجود دارد؟! بدون شک شمارش ماسه‌ها ناممکن است اما دانشمندان برآورد کرده‌اند که هفت کوانتیلیون و پانصد کوادریلیون (۷/۵ به همراه هجده صفر) دانه‌ی ماسه در کل ساحل‌های زمین وجود دارد. اما سوال این جاست که آیا برای اثبات این موضوع زمان کافی برای شمارش وجود دارد؟!

سکستیلیون

Credit: Ezra Shaw/Getty

طبق تخمین‌ها بشر از ابتدای حضورش در سیاره‌ی زمین حدود ۲۵ سکستیلیون (۲۵ به همراه نوزده صفر) ردپا در سیاره‌ی زمین به جا گذاشته است. با این فرض که هر انسان در هر روز ده هزار قدم برمی‌دارد و به‌طور متوسط ۶۵ سال زندگی می‌کند. جالب است بدانید قدیمی‌ترین ردپای انسان در آمریکای شمالی کشف شده و متعلق به سیزده هزار سال پیش است.

سپتیلیون

Credit: ESA/H. Richer and J. Heyl/NASA

بر اساس تخمین‌ها حدود یک سپتیلیون (یک به همراه ۲۴ صفر) ستاره در عالم وجود دارد. با این فرض که حدود ده تریلیون کهکشان در عالم وجود داشته و هر کهکشان به‌طور متوسط از صد میلیارد ستاره (تعداد ستاره‌های کهکشان راه شیری) تشکیل شده باشد. اما ممکن است این تخمین کاملا دقیق نباشد، چرا که ما هنوز از وسعت عالم و تعداد کهکشان‌ها به‌طور دقیق آگاه نیستیم.

اکتیلیون

Credit: UFO/Getty

طبق تخمین‌ها حدود ۹۲۰ تا ۳۱۷۰ اکتیلیون (۹۲۰ تا ۳۱۷۰ به همراه ۲۷ صفر) میکروب در سیاره‌ی ما وجود دارد.

نونیلیون

Credit: Shutterstock

۱۶۰ نونیلیون (۱۶۰ به همراه ۳۰ صفر) هرم به وزن هرم بزرگ جیزه در مصر وزنی معادل کهکشان راه شیری خواهد داشت!

سکسدیسیلیون

Credit: NASA/ESA; G. Illingworth, D. Magee, and P. Oesch, University of California, Santa Cruz; R. Bouwens, Leiden University

جرم عالم مشاهده‌پذیر چیزی در حدود ۳۰ سکسدیسیلیون کیلوگرم (۳۰ به همراه ۵۱ صفر) است. تصویر بالا تنها بخش کوچکی از آسمان را نشان می‌دهد که چیزی در حدود ۵۵۰۰ کهکشان در آن به تصویر کشیده شده است.

کوینویجینتیلیون

Credit: Fritz Goro/The LIFE Picture Collection/Getty

چیزی در حدود ۱۰۰ کوینویجینتیلیون (صد به همراه ۷۸ صفر) اتم در سیاره‌ی زمین وجود دارد.

عددی که آن‌قدر بزرگ است که حتی نامی ندارد!

Credit: Fred Dufour/AFP/Getty

مجموعه‌ای از کتاب‌ها را در نظر بگیرید که هرکدام ۴۱۰ صفحه دارند و در هر صفحه‌شان ۳۲۰۰ حرف جا می‌گیرد. اگر بخواهیم تمام ترکیبات ممکن از حروف تمام زبان‌ها را در این کتابخانه جمع‌آوری کنیم تعداد کتاب‌ها چیزی در حدود ده به توان دو میلیون، یا یک به همراه دو میلیون صفر، خواهد بود. عددی که آن‌قدر بزرگ است که حتی نامی برای آن وجود ندارد. ایده‌ی چنین کتابخانه‌ای را خورخه لوییس بورخس، نویسنده‌ی سرشناس آٰرژانتینی، مطرح کرده است. سپس Jonathan Basile، دانش‌آموخته‌ی ادبیات انگلیسی دانشگاه کلمبیا، محاسبات مربوط به آن را انجام داد و تصمیم گرفت تا نسخه‌ی دیجیتالی این کتابخانه را ایجاد کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.