مجله‌ای برای دوست‌داران علم و طبیعت زمین و آسمان

ارسال تجهیزات جدید به ایستگاه فضایی بین‌المللی

یک ابزار نجومی چندصد ساله راهی ایستگاه فضایی شد

لحظه‌ی پرتاب موشک آنتارس و فضاپیمای Cygnus به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی. Credits: NASA/Aubrey Gemignani
417

روز دوشنبه فضاپیمای Cygnus شرکت Orbital ATK زمین را به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی ترک کرد. ابزارهای لازم برای انجام چند پژوهش جذاب نیز همراه با این فضاپیما به ایستگاه فضایی ارسال شدند. Cygnus روز پنج‌شنبه به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد رسید و دو فضانورد ناسا با کمک بازوی روباتیک ایستگاه فضایی فضاپیمای Cygnus را به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل خواهند کرد.

لحظه‌ی پرتاب موشک آنتارس و فضاپیمای Cygnus به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی.
Credits: NASA/Aubrey Gemignani

تجهیزات جذابی در این محموله به ایستگاه فضایی می‌رسند. از یک ابزار نجومی قدیمی تا آزمایشگاهی برای ایجاد سردترین نقطه‌ی عالم.

یکی از وسایل ارسال‌شده در این محموله ابزاری قدیمی است که در گذشته از آن برای سنجش زاویه‌ها در آسمان استفاده می‌شد. این ابزار نجومی که سکستانت نام دارد می‌تواند در شرایط اضطراری به فضانوردان برای مسیریابی در ماموریت‌هایی که به اعماق فضا ارسال خواهند شد کمک کند. سنجش زاویه‌ی بین ماه، سیارات و ستاره‌ها به فضانوردان این امکان را می‌دهد تا در شرایطی که ارتباط با زمین و استفاده از کامپیوترهای اصلی ممکن نیست مسیر خود را پیدا کنند. با ارسال این سکستانت به ایستگاه فضایی بین‌المللی ناسا کارکرد این ابزار نجومی کهن را با دقت بیشتری بررسی خواهد کرد.

اما ابزار دیگری که همراه با محموله‌ی جدید به ایستگاه فضایی ارسال شده یک ابزار مدرن و پیشرفته است. زیر نظر گرفتن سلامت فضانوردان و محیط زیستی ایستگاه فضایی و همچنین بررسی تاثیرات طولانی‌مدت سفر به فضا مسئله‌ای مهم برای برنامه‌ریزی سفرهای طولانی‌مدت فضایی در اعماق فضاست. به همین جهت ناسا ابزاری را برای توالی‌یابی DNA به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال کرده است. این ابزار که BEST نام دارد می‌تواند به شناخت موجودات میکروبی که در ایستگاه فضایی زندگی می‌کنند و فهم تاثیرات حضور در شرایط ریزگرانش بر DNA انسان، گیاهان و میکروب‌ها کمک کند.

یک آزمایشگاه جذاب نیز به همراه فضاپیمای Cygnus به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال شده است. آزمایشگاه اتم سرد یا CAL در حوزه‌ی فیزیک مدرن به کمک دانشمندان خواهد آمد و به حل برخی از سوالات مهم در این زمینه کمک خواهد کرد. آزمایشگاه اتم سرد محیطی را ایجاد خواهد کرد که ده میلیارد برابر از فضا سردتر است. این آزمایشگاه در مرحله‌ی بعد و با استفاده از لیزر و نیروهای مغناطیسی سرعت حرکت اتم‌ها را کاهش خواهد داد تا جایی که اتم‌ها تقریبا در یک جا ثابت می‌شوند. سکون اتم‌ها در شرایط ریزگرانش بیش از آن‌چه در زمین ممکن است امکان‌پذیر خواهد بود و به همین دلیل آزمایشگاه اتم سرد به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال شده است. نتایج این پژوهش می‌تواند به رشد فناوری‌هایی مانند سنسورها، کامپیوترهای کوانتومی و ساعت‌های اتمی منجر شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی آزمایشگاه اتم سرد می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

ایستگاه فضایی بین‌المللی در هفده سال گذشته به‌طور پیوسته میزبان فضانوردان بوده است و تا کنون بیش از دویست فضانورد از هجده کشور مختلف در آن اقامت داشته‌اند.

 

از فروشگاه آسمان شب دیدن کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.