آیا ایده‌ی تاکسی‌های هوایی درون‌شهری محقق می‌شود؟

ناسا و اوبر امنیت و بازدهی تاکسی‌های هوایی را بررسی می‌کنند

Credit: NASA/Advanced Concepts Laboratory
166

به نظر می‌رسد دیدن خودروهایی که در آسمان مشغول جابه‌جایی بار و حتی مسافر باشند چندان دور نیست! ایده‌ی حمل‌ونقل هوایی درون‌شهری ایده‌ی تازه‌ای نیست اما اکنون و با قرارداد ناسا و شرکت اوبر (Uber) گامی دیگر در تحقق این ایده برداشته شده است.

طرحی گرافیکی و مفهومی از سامانه‌ی حمل‌ونقل درون‌شهری. Credit: NASA/Advanced Concepts Laboratory

شرکت اوبر که یک شرکت حمل‌ونقل بر پایه‌ی فناوری است (که شرکت‌های مشابه آن در ایران نیز وجود دارند) این بار به سراغ ناسا رفته است تا با کمک این آژانس فضایی امکان تحقق ایده‌ی تاکسی‌های هوایی را بررسی کند. آن‌ها امیدوارند بتوانند در این پروژه که حمل‌ونقل هوایی درون‌شهری (UAM) نام دارد با استفاده از پهباد به جابه‌جایی بار بپردازند و از سویی دیگر با طراحی تاکسی‌های هوایی جابه‌جایی مسافر را نیز در شهرها انجام دهند.

یکی از مدیران ناسا اجرایی شدن این ایده را با انقلاب گوشی‌های هوشمند مقایسه کرده است.

طبق اعلام ناسا پژوهش‌های این سازمان فضایی به تشخیص مشکلاتی که ممکن است در این راه ایجاد شوند کمک خواهد کرد. البته پیش از این ناسا قرارداد دیگری را نیز با این شرکت حمل‌ونقل بسته است که ناسا قرار است در آن یک سیستم کنترل ترافیک هوایی را برای خودروهای هوایی این شرکت طراحی کند.

در همکاری جدید ناسا با اوبر تمرکز ناسا بر شبیه‌سازی و مدل‌سازی حمل‌ونقل هوایی درون‌شهری خواهد بود. بر اساس این قرارداد اوبر برنامه‌های خود برای ایجاد شبکه‌ی حمل‌ونقل هوایی درون‌شهری را در اختیار ناسا قرار خواهد داد و ناسا نیز با استفاده از این اطلاعات مدل‌هایی را در زمینه‌ی چگونگی جابه‌جایی و پرواز این تاکسی‌های هوایی طراحی خواهد کرد.

ناسا همچنین پژوهش‌هایی را در زمینه‌ی کاهش آلودگی صوتی پهبادها انجام خواهد داد. علاوه بر این ناسا تلاش خواهد کرد تا با بررسی‌های دقیق از عدم افزایش فشار بیش از حد به سیستم کنترل ترافیک هوایی ملی آمریکا توسط این سامانه‌ی حمل‌ونقل هوایی اطمینان پیدا کند.

پژوهشگران UAM با سازمان‌های قانون‌گذار در این زمینه نیز همکاری خواهند کرد تا قوانین و دستورالعمل‌های لازم را برای مدیریت پروازها در ارتفاع کم تدوین کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.