آلن بین؛ فضانورد نقاش

Credit: Smithsonian Institution
711

آلن بین تنها هنرمندی است که تا کنون به ماه سفر کرده است. در حالی که دیگر فضانوردان ماموریت‌های آپولو خاک و سنگ ماه را به زمین آوردند، او با تعبیری هنری از ماه به زمین بازگشت.

آلن بین چندی پیش و در سن ۸۶ سالگی درگذشت. او در ماموریت آپولو ۱۲ حضور داشت و چهارمین انسانی بود که قدم بر سطح ماه گذاشت. او باری دیگر در ماموریت Skylap به فضا رفت و در نهایت در سال ۱۹۸۱ از ناسا جدا شد تا علاقه‌ی دیگرش، یعنی نقاشی، را دنبال کند. او نماهای جذابی را از سطح ماه، فضانوردان و چهره‌ی زمین، آن‌گونه که از ماه دیده می‌شود، نقاشی کرد. نقاشی‌های او شبیه به عکس‌های ماموریت آپولو نبود، بلکه جلوه‌ای بود از آن‌چه که رودرروی چشمان یک انسان هنرمند قرار داشته‌ است.


آلن بین در استودیو نقاشی‌اش.
Credit: Smithsonian Institution

او از دوران جوانی به پرواز و تصویرسازی علاقه داشت. خانواده‌اش او را به فرودگاهی در تگزاس می‌بردند تا آلن بتواند بلند شدن و فرود هواپیماها را نظاره کند. او همچنین به کتاب‌ها و مجلاتی که درباره‌ی هواپیماهای جنگ جهانی دوم بود علاقه داشت.

آلن بین بسیار زود و در ابتدای جوانی پرواز کردن را آموخت. او در دهه‌ی ۱۹۵۰ خلبان آزمایشی نیروی دریایی آمریکا شد و در اوایل دهه‌ی ۱۹۶۰ در دوره‌های آموزش فضانوری شرکت کرد. او در همان زمانی که در ناسا تست‌ها و تمرینات فضانوردی را پشت سر می‌گذاشت علاقه‌اش به نقاشی را نیز دنبال می‌کرد. عشق آلن به نقاشی او را از دیگر فضانوردان، که بیشتر علاقه داشتند اوقات فراغت‌شات را با بازی گلف و شکار پر کنند، متمایز می‌کرد.

نگاه هنرمندانه‌ی آلن بین باعث شد او با علاقه‌ و نگرشی خاص به سفر خود به ماه بنگرد. نگاهی که جلوه‌ای دیگر به مناظر بدیع ماه می‌داد؛ از خورشید درخشان تا آسمان تیره‌ی ماه و قرص سفید-آبی سیاره‌ی مادری.

او پس از بازگشت به زمین با اشتیاق و با همان سخت‌کوشی‌ای که در تمرینات فضانوردی از خود نشان داده بود به سراغ خلق آثار هنری رفت.

پرتره‌ای از آنن بین.
Credit: NASA/Alan Bean via collectSPACE.com

آلن بین در ابتدا با رویکردی علمی فعالیت‌های خود را آغاز کرد و مدلی از سطح ماه و ماه‌نشین ساخت. اما پس از آن بیشتر به جنبه‌های هنری توجه کرد. او مقیاس‌ها را با دقت رعایت می‌کرد اما از رنگ به عنوان ابزاری هنرمندانه برای ایجاد حس در مخاطب استفاده می‌کرد.

آلن بین در ادامه‌ی راه گامی دیگر برای ارتباط بیشتر مخاطب با کارهایش برداشت و در اقدامی جالب غبار ماه را بر نقاشی‌هایش افشاند. کاری که پیش از آن هیچ هنرمندی آن را انجام نداده بود.

او علاقه‌اش را تا پایان زندگی‌ ادامه داد و سعی کرد تا با روشی جدید تجربیات گران‌بهایش از سفر به ماه را به نسل جدید منتقل کند.

پیشنهاد می‌کنیم مجموعه‌ مقالات سرگذشت فضانوردان آپولو را نیز مطالعه کنید:

بخش اول.

بخش دوم.

بخش سوم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.